Księginice
Liczba mieszkańców: 699
Odległość od trzebnicy: 3km
Etymologia nazwy wsi
Dawne nazwy miejscowości: Knegitz, Cnegnice, Knygniz, Kniegnitz, od 1945r.: Księgnice. Współczesna nazwa pochodzi od słowiańskich Knieźnic bądź Krzyżnic, tj. od słowa Kniaź, Kneź, Książę. Jej znaczenie etymologiczne: "książęca wieś" nawiązuje do faktu, że Księginice były jedną z posiadłości Henryka Brodatego; mieszkali w nich piekarze książęcy.
Historia wsi
W 1204 r. Księginice - z woli księcia - wzbogaciły uposażenie trzebnickiego klasztoru. Pod zarządem cysterek były do sekularyzacji w 1810 r. Wieś założona została na prawie niemieckim. W 1416 r. dobra chłopskie zostały własnością Heinricha Patche, zaś w 1826 roku ich właścicielem staje się Treugoottem Tauchen. Stan ten trwa do 1926 roku, kiedy to tutejsze dobra zostają rozdrobnione i podzielone między czterech właścicieli- w tej postaci przetrwały do 1945 roku.
Walory i osobliwości kulturowo przyrodnicze
Na obszarze miejscowości znajdują się domy mieszkalne z przełomu XIX XX wieku. Ważnymi elementami są ponadto kamienny pomnik- Denkmal oraz przedwojenny krzyż.
Na obszarze sołectwa występuje bardzo ważny dla rozwoju ekosystemów gatunek: bocian biały Ciconia ciconia. Jego gniazdo usytuowane jest w centrum wsi przy drodze głównej.
Droga grup stale czekamy na efekt dogadania się pomiędzy waszymi członkami. Do 15.03 muszą pojawić się zaległe wpisy.
OdpowiedzUsuńObecne wpisy są świetne.